Güncel

18 MAYIS | YDG: Mücadelemizin Rehberi İbrahim Kaypakkaya Yaşıyor!

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) Komünist önder İbrahim Kaypakkaya'nın ölümsüzlüğünün 48.yılına dair bir açıklama yaptı.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın ölümsüzlüğünün 48.yılında yaptığı açıklamada, “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Armenak Bakırcıyan, Haki Karer ve Dörtler, Üç Fidan, Hasan Ocak ve Ulaş Bayraktaroğlu… her biri sınır ve engel tanımaz devrimciliğin adı olmuşlardır” vurgusu yaptı.

Yapılan açıklama, “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşın, ölümsüzlüğünün 48. yılını karşılıyoruz.

Hakim sınıfların ve onun devlet aygıtının Kaypakkaya’ya yönelik bitip – tükenmeyen korkusu bilinmektedir ki Kaypakkaya’nın düşüncelerinden ve o düşüncelerin devrimci bir hatta örgütlenmesinden ileri gelmektedir.

Bölgede ne kadar ezen, sömürgeci asalak varsa her türlüsünün, bunların her kliğinin o korkusu, bugün hala günceldir.

Egemenlerin Kaypakkaya korkusu, Kaypakkaya’ya dönük hala devam eden saldırılarda vücut bulmaktadır…

Bu korkuları büyütmek, halkların kurtuluşu için özgürlük yolunu adımlamak ve onu anmak; onun düşünce düzlemini yakalamaktır. Biz bu sorumluluğun, bu sorumluluğun bize yüklediği görevlerin bilincindeyiz” denildi.

Yapılan açıklamada, “Kaypakkaya düşüncelerinin oluşturma aşamasının başından bu yana, toplumsal gerçekliği analiz etmeyi, bu gerçekliği değiştirmek için politika üretmeyi ve bu eksende harekete geçmeyi devrimciliğin başat görevi olarak ortaya koydu. Onun bu bütünselliği yaşamının ta kendisiydi aynı zamanda.

Onun yaşamında vücut bulan, çığır açan bu pratiği, Kaypakkaya’nın düşüncelerini, özgürlük arayan herkesin buluşacağı nokta haline getirdi. Bu düşünce bütünlüğü mevcut sistemin temellerini ve uç noktalarını hedef alan yaklaşımıyla beraber uzlaşmaz, eğilip bükülemez devrimciliğin coğrafyamızdaki adı oldu.

Bugün onu anmak, onun ardılı olmak, onun düşünce bütünlüğünü mevcut toplumsal gerçekliğe işleyen politikalar üretmekle mümkündür. Öte yandan bu politik bütünlüğü gençliğin dinamizmi ve isyancı ruhuyla yeniden ve yeniden harmanlamak Yeni Demokrat Gençlik olarak başlıca görevimizdir.

Bunu başarmak aynı zamanda kelimenin gerçek manasıyla devrimciliği bugüne uyarlamaktır. Ve aynı zamanda, başta Kaypakkaya yoldaş olmakla birlikte YDG saflarında örgütlenerek yaşamını devrime adayan tüm yoldaşlarımız ancak bu şekilde yaşatılabilecektir.

Kaypakkaya’nın devrimci ruhunu, çıkış içerisinde kopuş olma gerçekliğine uygun bir örgütlenme demek, bugün YDG’nin bir yandan politik yönünü güçlendirirken buna paralel olarak dinamik, azimli ve zorluklarla mücadele etme yönünü daha güçlü tutan bir örgüt olmak demektir.

Mayıs ayı Türkiye devrimci hareketi ve Kürt Ulusal Özgürlük Hareketi’nden birçok önder kadronun ölümsüzleştiği aydır. 1977 18 Mayıs’ında Haki Karer, 1982’nin 17 Mayıs’ında Dörtler, Kürt ulusu özelinde halkların özgürlüğü için canlarını feda etmişlerdir” denildi.

 

Açıklamada, 1972’nin 6 Mayıs’ında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 68 kuşağının ve Türkiye halkının ilk devrimci neferleri olarak buzu kırmış oldukları ifade edilerek, “Ve devrimci önder Ulaş Bayraktaroğlu, kendi kurumunun ötesinde, Türkiye devrimci hareketine de yeni bir soluk, yeni bir çıkış olarak 2017’nin 9 Mayıs’ında egemenler tarafından çizilen tüm “sınırların ötesine geçerek” ölümsüzleşmiştir.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Armenak Bakırcıyan, Haki Karer ve Dörtler, Üç Fidan, Hasan Ocak ve Ulaş Bayraktaroğlu… her biri sınır ve engel tanımaz devrimciliğin adı olmuşlardır.

Bugün onlara layık olarak, sınırları aşma, engelleri parçalama, tabuları yıkma, yeniyi yaratma ve böylece devrimciliğe her gün yeniden atılma zamanıdır” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu