GüncelKadın

Ankara’da ‘İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan kadınların duruşmasında polis saldırısı

33 kadının yargılandığı dava öncesinde adliye önünde bekleyen kadınlara dönük gerçekleşen saldırıda çok sayıda kadın gözaltına alınırken, kadınlar mahkemeyi protesto ederek duruşmaya girmedi.

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kolej semtinde 12 Ağustos 2020’de “İstanbul Sözleşmesi” eylemine yönelik polis saldırısında 33 kadın hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanununa muhalefetten” açılan davanın ilk duruşması Ankara 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Ankara Kadın Platformu üyeleri, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Züleyha Gülüm ile Semra Güzel ve çok sayıda avukata polis saldırdı. Çok sayıda kadın polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.
Gözaltına alınan kadınlardan isimleri öğrenilenler şu şekilde: Buse Üçer, Aysun Gençtanır, Sevinç Hocaoğulları, Gülçin Polat, Sibel Göktaş, Esma Çağlak, İlay Kadiroğlu ve Sıla Yılmaz.
Duruşma salonuna  izleyici, gözlemci ve basın alınmazken yalnızca avukatlar ile HDP’li vekillerin alınmasına izin verildi. Davada yargılanan birçok kadının polis tarafından darp edilerek gözaltına alınmasını protesto eden kadınlar, duruşma salonuna girmedi.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, haklarında dava açılan kadınlar duruşma salonuna çağrıldı. Kadınlar, söz konusu çağrıya hep bir ağızdan “gözaltında” şeklinde yanıt verdi.

Avukatlar, duruşma öncesi polisin saldırısını anlattı. Avukatlar, avukat ve kadınları darp eden yargılanan kadınları içeri almayan polisler hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını istedi. Mahkeme heyeti, “Kendiniz gider suç duyurusunda bulunursunuz” diyerek talebi reddetti.

Mahkeme başkanı, davayı 26 Kasım’a erteledi. Öte yandan davayı izlemeye gelen Uluslararası Af Örgütü’nden temsilcinin de salona girmeleri engellendi.
Duruşmanın ertelenmesinin ardından adliye koridorunda bekleyen çok sayıda kadın ile avukat, polis şiddetini alkış ve “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile protesto etti.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu