EmekGüncel

Ataması yapılmayan öğretmenlerden eylem: Bize ses verin

Ankara’ya gelen öğretmenler, 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesinin şart olduğunu söyledi.

Ataması yapılmayan öğretmenler, Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Ek atama talebiyle birçok şehirden Ankara’ya gelen öğretmenler 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesinin şart olduğunu söyledi. Ataması yapılmayan öğretmenler adına konuşan Nihal Şakiroğlu, “Öğretmenin yeri okuldur. Türkiye’nin 81 ilinden sesini duyurmak için Ankara’ya gelmiş, atama bekleyen öğretmenlere ses verin” dedi.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’nın da katıldığı açıklamada, ataması yapılmayan öğretmenler adına konuşan Nihal Şakiroğlu, 2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra sayının yetersizliği nedeniyle KPSS puanlarının geçerlilik süresinin iki yıla çıkarıldığını söyledi. Bu değişikliğin karma alıma neden olduğunu belirten Şakiroğlu, “Ortaya çıkan karma alım uygulaması, her geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurmuştur. Bu yüzden, 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra, karma alımın uygulamadan kaldırılacağı açıklanmıştır. Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler; 2017 puanlarıyla üç atamaya dahil olarak 65 bin alım için, 2018 puanlarıyla dört atamaya dahil olarak 80 bin alım için, 2019 puanlarıyla üç atamaya dahil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu, sadece karma alım yıllarının değil, son 17 yılın en düşük atama sayısıdır” dedi.

100 öğretmenden 4’ü atanıyor

Atama sayısının hayal kırıklığına uğrattığını ifade eden Şakiroğlu, “Üstelik yapılacak olan 20 bin atama, bu sene emekli olan ve haziranda emekli olacak öğretmenlerin oluşturduğu kadro boşluğunu doldurmayacak, verilen atamanın öğretmen açığını kapatma noktasında da hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu verilere ilaveten; geçtiğimiz günlerde açıklanan, Türkiye ekonomisindeki yüzde 7’lik büyüme, talebimiz olan ek 40 bin atama için öne sürülen kaynak engelini, ortadan kaldırmıştır. Tüm bunlardan hareketle, 500 bin öğretmenin aklında tek bir soru var: Öğretmenler, onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak? 432.753 öğretmenin girdiği 2020 KPSS sonuçlarına göre, atama sayısı 20 binde kalırsa sınava giren öğretmenlerin sadece yüzde 4,61’i atanmış olacak. Yani, her yüz öğretmenden, sadece dördü öğrencilerine kavuşmuş olacak. Her sene değişen sıralama kriteri ve kontenjan anlayışı yüzünden, geçmiş yıllara göre atanabilecek sıralamaya sahip öğretmenler, bu sene atama sayısının yetersiz olması sebebiyle, kontenjan dışı kalmıştır. Bu durum; bazı branşlarda yüzde 30, bazı branşlarda yarı yarıya azalma yaratırken, bazı branşlarda Türkiye birincilerinin dahi ataması yapılmamıştır.” diye konuştu.

“Atama bekleyen öğretmenlere ses verin”

Ülke genelinde 109 bin 619 öğretmen açığı olduğunu belirten Şakiroğlu, ”Ayrıca okullarda 69 bin 326 kişi ücretli öğretmen olarak çalışmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sadece 28 bini Eğitim Fakültesi mezunuyken, 33 bini lisans, 8 bini ön lisans mezunudur. Ücretli öğretmenlik başlı başına vahim bir durumdur. Kendi mesleği dışında: markette, tekstilde, inşaatta, tarlada ve birçok farklı meslekte geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalan binlerce öğretmen, görev bekliyor. O öğretmenlerin yerine, öğretmenlikle alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişilerin, ücretli öğretmen adı altında çalıştırılması, olayın vahametini daha da artırmaktadır. Hangi öğrenci, hangi veli, ücretli öğretmenlik adı altında geçici çalışan ve üstelik asıl mesleği de öğretmenlik olmayan bireyleri. sınıfta görmek ister? Biz öğretmenler öğrencilerimizi istiyoruz, öğrenciler ve veliler de öğretmenlerini istiyorlar. Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kaldıkça Türkiye geleceksiz kalacaktır. İşte bu yüzden, 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesi, şarttır. Çünkü; öğretmenin yeri okuldur. Türkiye’nin 81 ilinden sesini duyurmak için Ankara’ya gelmiş, atama bekleyen öğretmenlere, ses verin” dedi. (Kaynak: Evrensel)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu