Güncel

Dersim için ortak tepki: Tekçi ve gerici iktidarların suçudur 

Ankara Dersimliler Derneği başta olmak üzere kentte bulunan çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve çeşitli dernekler yaptıkları yazılı açıklama ile Dersim Katliamını kınayarak, saldırılarda yaşamını yitirenleri andı. 

Ankara: Kurumlar tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1935 yılında çıkarılan Dersim Kanunu ile birlikte ırkçı zihniyet, Osmanlı Dönemindeki yapılamayan ‘Dersime Sefer Olur Zafer Olmaz’ söyleminin hesabını kapatması anlamı taşıdığının altını çizerek, “4 Mayıs 1937’de toplanan Bakanlar Kurulu Tunceli Tenkil harekâtına dair bir karar alır. Kararda Dersim’in imha edilmesi geride kalanların sürgün edilerek Dersim’in bitirilmesi öngörülür. Bu kararla birlikte Dersim’de tarihte eşine az rastlanır bir katliam
gerçekleştirildi” diye belirtildi.

“Zalimce bir asimilasyona tabi tutuldular”

Bu karar ile birlikte Dersimde taş üstünde taş bırakılmadığının altının çizildiği açıklamada, “Alınan karar amacına uygun bir şekilde yerine getirildi. Dersim’in önde gelen Pirleri 
cezalandırılmış ve bununla da yetinilmeyerek halkın da aynı şekilde cezalandırılması  gerekiyordu ve istedikleri oldu. Dersim halkı katliamla yok edildi, kalan sağları da Türkiye’nin farklı coğrafyalarına sürgün edilerek, zalimce bir asimilasyona tabi tutuldular. 4 Mayıs kararı Dersimliler için bir kara gündür ve bu kara günü hiç unutmadılar ve unutmayacaklar” ifadelerine yer verildi.

“Tekçi gerici zihniyetin eseridir”

4 Mayıs kararının kutsal Munzur suyunun günlerce kan akması ve kadınların zalimin eline geçmemek için kendi canlarına kıyması anlamı taşıdığına vurgu yapılan açıklama metninde, “Bu katliam devlette hâkim olan tekçi ve gerici zihniyetin eseridir. İnsanlarımızın belleğinde en ağırlıklı yeri alarak yüreklerimizde tesellisi olmayan ve kabul edilemez bir yaradır.
 Günümüzde yaramız hala kanamaya devam etmektedir. Tekçi ve gerici zihniyet kendi istediği kalıplara uymayan hiç kimseye yaşam hakkı tanımamaktadır” denildi.

90’larda yapılanlar 38’de yapılanlara aynıdır..!

90’lı yıllarda bölgede devlet ve devlet destekli çetelerle yapılan köy yakmaların Dersim’de uygulanan özel savaş politikasından bağımsız olmadığına dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“Dersim 38’de sürgün edilenlere tanınan yaşam alanları doksanlı yıllarda, evleri barkları yakılarak kapının önüne konmuş ve hiçbir yaşam hakkı ve alanı tanınmamıştır. Zulmün kimseye bir faydası olmaz. Bu suç mazlum halkların suçu değildir. Tekçi ve gerici iktidarların suçudur. Dersimli bir ana bu zulmü şöyle dile getirmektedir; ‘Taş olsaydım çatlardım, toprak oldum içime attım’ Dersim’de ateş su ile söndürülmez. Suyun da bir canı olduğuna ve ateşe dökülünce canının yanacağına inanılır. İşte suyun bile canına Hak hatır tanıyan bu inanç coğrafyası, serçeşmesi baştan sona kana boğuldu” 
Katliamın 84. yıl dönümünde hakikat ve özgürlük uğruna,  yaşamını yitirenleri asla unutmayacaklarının belirtildiği açıklamada kurumların Dersim’e ilişkin çeşitli talepleri şu şekilde belirtildi:
  1. “TBMM’de ‘Dersim 1937-38 Tertelesi Araştırma Komisyonu’ kurulmadır.
  2. Dersim üzerinde yürütülen inkâr ve asimilasyon politikalarına son verilmelidir.
  3. 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmelidir.
  4. Arşivler açılıp devlet katliamla yüzleşmelidir.
  5. Dersim ismi iade edilip Dersim halkından özür dilenmelidir.
  6. Evlatlık olarak verilen çocukların akibeti hakkında bilgi verilmelidir.
  7.  Seyit Rıza ve dava arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalıdır.”
Açıklamada imzası bulunan diğer kurumlar şu şekilde:
Ankara Partizan,
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) ANKARA ŞUBE,
ANKARA VARTOLULAR DERNEĞİ
AKADER
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ (İHD) ANKARA ŞUBE,
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ANKARA,
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ANKARA, 
78’LİLER GİRİŞİMİ,
YEŞİLLER VE SOL PARTİ,
KÜRDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (KKP)
BİRLEŞİK DEVRİMCİ PARTİ, (DP)
Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti (SYKP) ANKARA İL,
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu