GüncelKadın

İzmir’de kadınlara polis saldırısı

Deniz Poyraz katledilirken bir işe yaramayan polis çadırının kaldırılmasını isteyen kadınlara polis saldırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, partinin İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesinde taziye ziyaretinin ardından parti binalarının bulunduğu sokağa geldi. Kadınlar, hazırladıkları mor renklerin olduğu, Deniz Poyraz’ın isminin ve fotoğrafının olduğu tabelayı sokağa astı.

HDP’nin önüne kurulan çadırın kaldırılmasını talep eden kadınlarla konuşan HDP’li vekil Serpil Kemalbay, “Bu çadır İzmir Valiliği ve saray tarafından buraya konmuştur. Partimizi hedef haline getirmek için bu katil çadırı buraya kurmuşlardır. Deniz yoldaşımız Suriye’de eğitim görmüş biri tarafından katledilmiştir. Bu çadır katil bir çadırdır. Katil çadırın buradan kaldırılmasını istiyoruz. Bu kurşun insanlığa sıkılmıştır. Biz bu nedenle bu sokağa Deniz Poyraz sokağı adını veriyoruz. Türkiye’de barışı, demokrasiyi birlikte yaşam mücadelemize inşa edilecek” diye konuştu.

Kadınlar ablukada

Yapılan konuşmanın ardından kadınlar yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polisler, kadınları ablukaya aldı. Engelleme üzerine kadınlar, Şair Eşref Bulvarı üzerinde yolu trafiğe kapatarak, oturma eylemi başlattı.

Burada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Çadır partimizi hedef gösteriyor. Bu çadırı provokasyon olsun diye kurdular. Bu çadırı AKP ve MHP koymuştur” diye konuştu.

Polisin kadınlara izin vermemesine tepki gösteren Ayşe Acar Başaran, polise “Denizin sorumlusunuz” dedi. Oturma eylemini sürdüren kadınlara, polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu