GüncelKadın

Kadın katili çifte indirimle 17 ayda tahliye edildi!

Evli olduğu Güllü Efe'yi katleden astsubay Mehmet Efe, 17 ayda tahliye edildi.

Evli olduğu Güllü Efe’yi katleden astsubay Mehmet Efe’ye “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimiyle 7 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tahliye edildi.

Burdur’da 5 Aralık 2019 tarihinde evli olduğu astsubay Mehmet Efe tarafından uğradığı şiddet ardından tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Güllü Efe’nin ölümüne ilişkin açılan davanın karar duruşması görüldü.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Mehmet Efe Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşma salonunda maktul Güllü Efe’nin kardeşi Necmettin Efe ve avukatı hazır bulundu.

Kimlik tespiti ardından söz alan maktulün kardeşi Necmettin Efe, “Sanık başından beri yalan söylüyor. ‘Kasten öldürme’den ceza almasını istiyorum. Sanık, mahkemede iki farklı ifade verdi. En başından beri pişmanlığı yok. Olayın kazaen olması mümkün değil. Kasten ölüme sebep olmaktan cezalandırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

Güllü’nün annesi Habibe Efe ve babası İbrahim Efe de Güllü’nün planlanarak ve kasten öldürüldüğünü söyledi.

Tutuklu sanık Efe ise iddiaları reddederek, tahliye talebinde bulundu.

Çifte indirim

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Mehmet Efe’ye “eşe nitelikli yaralama” suçundan dolayı 12 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti sanık Efe hakkında “haksız tahrik” indirimi uygulayarak önce cezayı 9 yıla “iyi hal” indirimiyle de 7 yıl 6 aya indirdi. Heyet failin tutukluluk süresini göz önüne alarak, sanık Efe’nin tahliyesine karar verdi.

‘Adalet bekliyorum’

Duruşma ardından Güllü Efe’nin ailesi ve avukatı açıklamada bulundu. Güllü Efe’nin babası İbrahim, “Ben adalet bekliyordum. Daha bu kanunlarla çok kadın öldürülür, çok cinayet işlenir. Tahliye oldu” dedi.

Habibe Efe ise “Yavrum ‘boşanayım’ dedi. ‘İki çocuğun var yuvan yıkılmasın’ dedik. Keşke sığınma evine gideydin yavrum. Ben bittim, yaşamak istemiyorum. O caniyi çıkarsınlar beni cezaevine koysunlar. Başka yolu yok” diye konuştu.

‘Vicdanlara uymuyor, adalet tecelli etmedi’

Ailenin avukatı Serdar Dündar ise şunları söyledi: “Biz davanın başından beri kasten öldürmeden cezalandırılmasını talep ettik. Savcı mütalaasında indirimsiz kasten yaralamadan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, hem bizim hem savcının talepleri dışında neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verdi. ‘Haksız tahrik’ ve ‘iyi hal indirimi’ uyguladı ve tahliye etti. Tahliye verilmesi hem vicdanlara uymuyor hem adaletin tecellisine uygun bir ceza değil. Biz üst mahkemede bu kararın değişeceğini düşünüyoruz. Sanık kasten, bilerek, kafasını öldürünceye kadar vurarak ölüme sebebiyet vermiştir. Bir kadının ölümünün cezasının bu kadar az olmayacağını düşünüyorum. Biz adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu