Güncel

LGS’de görme engelli öğrenciye görsel sorular soruldu

Geçtiğimiz hafta yapılan YGS'de görme engelli öğrenciye görsel sorular soruldu

Menteş Şehit Osman Köse İlkokulu’nda sınava giren Akbaş, kendisine diğer öğrencilere verilen ve görsel ağırlıklı soruların yer aldığı sınav kitapçığının verildiğini fark etti. Bakanlık tarafından görme engelliler için soru kitapçığı hazırlanmasına rağmen Akbaş’a görsel soruların yer aldığı kitapçık verildi.

Yaşadığı mağduriyeti anlatan Akbaş, “Sınav günü okula gittiğim zaman kitapçıklara bakıldı ve hepsinin görsel olduğu söylendi. Sözel bölümünde az sayıda görsel vardı ama ikinci oturumda yapılan sayısal sınavında hepsi görseldi. Toplasan matematik ve fen bilgisinde sadece 7-8 soru yapabildim. Sınav için çok çalışmıştım. Fakat sınav günü sorularım görsel olunca, çok üzüldüm ve ağladım” dedi.

Emeklerinin karşılığını alamadığını söyleyen Akbaş, yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istedi.

Büyük ihmalkarlık

Kızının haksızlığa uğradığını dile getiren anne Nihayet Akbaş ise LGS sınavından 15 gün önce Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM), ardından çocuğunun eğitim gördüğü okula giderek sınav tedbiri için başvuruda bulunduğunu söyledi. Anne Akbaş, “Çocuklarımızın durumuna özel bazı tedbirler alınıyor. Kitapçılarında görsel sorular bulunmuyor ve ek 20 dakika süre veriliyor. Bununla birlikte sınav anında biri anlatıcı, diğeri ise kodlayıcı olmak üzere iki kişi yardım amaçlı görme engelli öğrencinin yanına veriliyor. Sınav günü okula gittiğimiz zaman anlatıcı ve kodlayıcı yardımcılarının verilmesine rağmen sınav kitapçığının diğer öğrencilere verilen kitapçıkla aynı olduğunu gördük. Bu kitapçıkta sorular görsel olduğu için kızım soruları yapamadı” ifadelerini kullandı.

Kızının yaşadığı mağduriyetle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğunu söyleyen Akbaş, “Bu konunun bir an önce araştırılıp gerekli adımlarını atılmasını ve kızımın mağduriyetinin giderilmesini istiyorum. Bu sorunu yaşayan çok sayıda kişi var. Buna benzer durumu anaokulundan beri yaşıyoruz. Bunun çözülmesini ve kızımın emeklerinin boşa gitmemesini istiyorum” dedi. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu