EmekGüncel

Narlıdere Belediyesi’nde grev kararı

Belediye-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Metin Şanlı, Narlıdere Belediyesi ile yapılan TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması halinde Cuma günü greve çıkacaklarını duyurdu.

Narlıdere Belediyesi’ne bağlı NARBEL şirketinde örgütlü bulunan Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası ile NARBEL şirketi arasında süren Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamadı.

Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şubesi, Narlıdere Belediyesi önünde yaptığı basın açıklamasında 11 Haziran Cuma gününe kadar uzlaşı sağlanamaması halinde greve gideceklerini açıkladı.

TİS sürecine ilişkin yapılan basın açıklamasında konuşan Belediye-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Metin Şanlı, “Yaklaşık 5 aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerimizde 44 maddede anlaşma sağlanmış olmasına rağmen, işverenin uzlaşmaz tavrı nedeniyle ücret ve sosyal haklara ilişkin 33 maddede anlaşma sağlanamadı.

Her gün gelen zamlarla geçim sıkıntımız her geçen gün artarken, aylardır taleplerimize duyarsız kalanlar, yasada belirtilen süreleri bilerek isteyerek sonuna kadar kullanarak, bizleri adeta greve zorluyor. Nitekim yasal süreç gereği, geçtiğimiz günlerde bir grev oylaması gerçekleştirdik. Oylamaya katılan 223 arkadaşımızın 210’u grev kararını onayladı” ifadelerini kullandı.

TİS’i masada bitirmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Şanlı, “Hiç kimse bizden, ailemizi açlığa ve yoksulluğa mahkûm edecek bir sözleşmeye imza atmamızı beklemesin. NARBEL işçisi siyaset değil, geçim derdindedir, ekmek derdindedir. Bizler sadece alın terimizin karşılığını, hakkımızı istiyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘CHP’li belediyelerde asgari ücret 3 bin 100 lira olacak’ sözlerini hatırlatan Şanlı, “Bugün NARBEL’de çalışan 290 arkadaşımızın 175’i hala 2 bin 825 TL olan asgari ücreti alıyor. Neden sözünüzde durmuyorsunuz? Bu yanlışlığa, bu uzlaşmaz tavra bir son verin… Biz emekçiler, daha huzurlu ve verimli bir şekilde çalışmak, halka daha da iyi hizmet vermek istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu